Visit us on Facebook
Follow us on Twitter



Local News

Obits

Arrests

The Morning Buzz

Big Deal


2A Regionals @ Riverton

Submitted by Sports on February 22, 2012 – 8:39 amNo Comment

Class 2A West at Riverton: Girls

Monday, February 20th:

(#5 NW) Riverside 35 (#4 NW) Greybull 32 OT – Greybull Eliminated.

Thursday, February 23rd:

(#5 SW) Big Piney vs. (#4 SW) Kemmerer at Central Wyoming College 9am – LOSER OUT! Winner plays again later in the day.

First Round: (Thermopolis wins common opponent tie-breaker vs. Rocky Mountain for #2 NW seed.)

(#3 SW) Wind River vs. (#2 NW) Thermopolis – 9:30am  KTAK 93.9 FM

(#3 NW) Rocky Mountain vs. (#2 SW) Wyoming Indian – 11am  KTAK 93.9 FM

Riverside vs. (#1 SW) Shoshoni – 12:30pm   KVOW AM 1450

Big Piney/Kemmerer winner vs. (#1 NW) Lovell – 2pm

Friday, February 24th:

Consolation Round:

Wind River/Thermopolis loser vs. Riverside/Shoshoni loser – 9am LOSER OUT!

Rocky Mountain/Wyoming Indian loser vs. Big Piney-Kemmerer/Lovell loser – 10:30am LOSER OUT!

Semi-Finals:

Wind River/Thermopolis winner vs. Riverside/Shoshoni winner – 3pm Winner qualifies for states!

Rocky Mountain/Wyoming Indian winner vs. Big Piney-Kemmerer/Lovell winner – 4:30pm Winner qualifies for states!

Saturday, February 25th:

Consolation Round:

Friday 9am winner vs. Friday 4:30pm loser – 8:30am LOSER OUT! Winner Qualifies for States!

Friday 10:30am winner vs. Friday 3pm loser – 8:30am LOSER OUT! Winner Qualifies for States!

3rd Place Game at 1pm

Championship at 4pm

Class 2A West at Riverton: Boys

Monday, February 20th:

(#4 NW) Riverside 64 (#5 NW) Thermopolis 51 – Thermopolis eliminated.

Thursday, February 23rd:

(#5 SW) Big Piney vs. (#4 SW) Shoshoni at Central Wyoming College 10:30am – LOSER OUT! Winner plays again later in the day.

First Round: (Wind River wins coin-flip tie-breaker over Wyoming Indian for #1 SW Seed. Rocky Mountain wins #2 NW seed over Greybull, due to head-to-head sweep)

(#3 SW) Kemmerer vs. (#2 NW) Rocky Mountain – 3:30pm

(#3 NW) Greybull vs. (#2 SW) Wyoming Indian – 5pm  KTAK 93.9FM

Riverside vs. (#1 SW) Wind River – 6:30pm  KTAK 93,9 FM

Big Piney/Shoshoni winner vs. (#1 NW) Lovell – 8pm

Friday, February 24th:

Consolation Round:

Kemmerer/Rocky Mountain loser vs. Riverside/Wind River loser – Noon LOSER OUT!

Greybull/Wyoming Indian loser vs. Big Piney-Shoshoni/Lovell loser – 1:30pm LOSER OUT!

Semi-Finals:

Kemmerer/Rocky Mountain winner vs. Riverside/Wind River winner – 6pm Winner qualifies for states!

Greybull/Wyoming Indian winner vs. Big Piney-Shoshoni/Lovell winner – 7:30pm Winner qualifies for states!

Saturday, February 25th:

Consolation Round:

Friday 1:30pm winner vs. Friday 6pm loser – 10am LOSER OUT! Winner qualifies for states!

Friday Noon winner vs. Friday 7:30pm loser – 10am LOSER OUT! Winner qualifies for states!

3rd Place Game at 2:30pm

Championship at 5:30pm

RSS feed

Comments

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.